14. 12. 2017.
U Zagrebu je 14. prosinca održano završno ovogodišnje proglašenje kompanija prijatelja obitelji i žena, nositeljica MAMFORCE standarda osnovnog i naprednog stupnja.
Marija Felkel, članica Uprave i glavna direktorica za ljudske resurse HT-a i Diana Kobas Dešković, kreatorica MAMFORCE metode
Hrvatski Telekom i Zagrebačka banka dobili su potvrdu visoke razine kompetencija u provođenju obiteljski odgovorne i rodno osviještene politike upravljanja ljudskim potencijalima i time postali nositelji naprednog MAMFORCE COMPANY standarda, dok je Osnovni MAMFORCE standard dodijeljen hrvatskoj podružnici BKS Bank AG.
U sklopu dodjele održano je predavanje prof. dr.sc. Željke Kamenov, redovite profesorica socijalne psihologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Izazovi (ne)jednakih mogućnosti muškaraca i žena na radnom mjestu". Prof. Kamenov je tim povodom izjavila: „Iako većina ljudi vjeruje da se prema ženama i muškarcima odnose isto, zapravo se, zbog rodnih stereotipa koje svi imamo, ponašaju različito; muškarce se tretira kao važnije i sposobnije, daje im se više mogućnosti, podrške, resursa, autonomije i promocije nego jednako kvalificiranim ženama."
Diana Kobas Dešković, kreatorica MAMFORCE metode, dala je poseban osvrt na nedovoljnu zastupljenosti mladih žena u sve potrebnijim i dobro plaćenim STEM zanimanjima – „Udio od 34 posto žena na STEM diplomskim studijima u Hrvatskoj, koji uključuju tehničke, prirodne i biotehničke znanosti, govori o daljnjoj potrebi popularizacije tih sve traženijih zvanja među ženskom populacijom. Važno je i daljnje osvještavanje poslodavaca o potrebi stvaranja radnih uvjeta za privlačenja mladih, talentiranih žena koje često, zbog potrebe za usklađenjem privatnog i poslovnog života, radije traže zaposlenje u nastavničkim zanimanjima, a ne u industriji."
HT ima čak 43 % žena na rukovodećim pozicijama i svojim primjerom potiče žene da se uključe u STEM zanimanja
U Hrvatskom Telekomu zaposleno je 3730 osoba pri čemu je udio žena 40 posto, a na rukovoditeljskim pozicijama visokih 43 posto. Redovnim istraživanjem zadovoljstva i angažiranosti zaposlenih osiguravaju se mjere za potporu ravnoteži privatnog i poslovnog života zaposlenih. Organizacijsku kulturu karakterizira otvorena komunikacija uz poštivanje različitosti i brigu o rodnoj ravnopravnosti. U okviru vlastitog STEM HUB-a inkubatora rade na stvaranju zajednice mladih STEM stručnjaka, s posebnim naglaskom na žene.
Marija Felkel, članica Uprave i glavna direktorica za ljudske resurse Hrvatskog Telekoma prigodom preuzimanja certifikata izjavila je: „Ponosni smo na dobivanje MAMFORCE standarda, drugi put zaredom, čime jasno pokazujemo pravac kojim Hrvatski Telekom želi razvijati svoje odnose sa zaposlenima. I to u industriji gdje je tempo rada dinamičan i intenzivan, a od zaposlenih se očekuje velik angažman, spremnost na promjene i inovativnost. Dodatno, prateći najnovije trendove digitalnog društva, HT je prva kompanija koja je pokrenula inicijativu populariziranja STEM područja u Hrvatskoj te želimo vlastitim primjerom potaknuti i što veći broj žena da se uključe u ta zanimanja. Tako se ove godine Hrvatska na inicijativu HT-a uključila u veliki međunarodni projekt Women STEM Awards koji potiče mlade žene diljem svijeta koje završavaju fakultete na ostvarivanje karijere iz nekog od STEM područja. Riječ je o novčanoj nagradi za najbolje diplomske ili magistarske radove i disertacije iz STEM područja. Ovim projektom HT dodatno ulaže u generaciju mladih stručnjakinja koje imaju vještine za rad na tehnološkim projektima u Hrvatskoj, jer je bitno potaknuti veću participaciju žena u progresivnim i dobro plaćenim zanimanjima."
MAMFORCE standard dodjeljuje Institut za istraživanje i edukaciju ZAPOSLENA MAMA organizacijama koje uspješno organiziraju posao i radno okruženje uz poštovanje načela ravnoteže profesionalnog i privatnog života i jednakih mogućnosti profesionalnog razvoja. Metoda procjene je znanstveno utemeljena i razvijena u suradnji s vodećim akademskim i međunarodnim institucijama.
Pokrovitelji MAMFORCE standarda kao alata pozitivne promjene na tržištu rada u Hrvatskoj su Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatska gospodarska komora i Global Compact Hrvatska.