30. 1. 2016.
Posjetitelji su bili oduševljeni vrijednim eksponatima koji govore o bogatoj povijesti (tele)komunikacija u Hrvatskoj i odličnim kustosima HT muzeja.
U petak, 29. siječnja od 18 sati do 1 sat nakon ponoći održana je 11. po redu tradicionalna manifestacija Noć muzeja u kojoj je uspješno sudjelovao i naš HT muzej s do sada rekordnim brojem od 1137 posjetitelja.
Bilo je lijepo vidjeti velik broj mladih zainteresiranih za razvoj hrvatskih telekomunikacija. Odličnu posjećenost nije narušilo čak niti odigravanje polufinalne utakmice na Europskom prvenstvu u rukometu baš tijekom odvijanja manifestacije, a na kojem je nastupala upravo naša reprezentacija.
Posjetitelji su mogli razgledati postav izložbe „Pričajmo svi uz ALL-IP – izložba telefonije u Hrvatskoj od 19. stoljeća do danas“ koja je predstavila različite faze u razvoju telefonije kroz izložene telefonske centrale i pripadajuće telefonske aparate. Uz funkcionalnu demonstracijsku jedinicu s centralom s kraja 19. stoljeća, posjetitelji su mogli razgledati dio prve hrvatske i zagrebačke automatske telefonske centrale sustava „Strowger-Siemens“ iz 1928. godine, zatim crossbar telefonsku centralu s kojom kreće decentralizacija telefonskog prometa u Zagrebu 1955. godine, kao i modul nedavno demontirane elektroničke telefonske centrale sustava AXE koja je odigrala značajnu ulogu u digitalizaciji nacionalnog telefonskog prometa.
Vesna Lipovac, kustosica HT muzeja, spremno je odgovarala na pitanja zainteresiranih posjetitelja
Posebno zanimanje među posjetiteljima privukli su izloženi uzorci optičkih kabela, spojnica, ali i jednog od prvih analognih mobilnih telefonskih aparata korištenog početkom 90-ih.
Isto tako, posjetitelji su mogli razgledati i stalni postav koji govori o razvoju glasničke službe, pošte i telekomunikacija na tlu Hrvatske od rimskih vremena do danas. Da je izložba primamljiva svjedoči i činjenica kako je nekoliko razreda u posjet muzeju došlo čak iz Ivanca (Varaždinska županija), te su njihovi profesori zadovoljni viđenim odlučili uskoro doći u posjetu s novim učenicima.
Sve o povijesti centrala posjetitelji su mogli saznati od kustosa Gorana Rajiča
Posjetitelji su i ove godine imali priliku osvježiti se uz već tradicionalne krafne i sokove, a posebno iznenađenje i oduševljenje posjetitelja je predstavljala nagradna igra u kojoj se sudjelovalo postavljanjem fotografija iz muzeja na društvenim mrežama (Facebook, Instagram, Twitter).
Prema podacima Hrvatskog muzejskog društva u Noći muzeja sudjelovalo je više od 325.000 posjetitelja u 100 gradova i 216 institucija na više od 250 lokacija.
U Zagrebu je zabilježeno ukupno više od 140.000 posjeta