13. 3. 2015.
U petak, 13. ožujka u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb otvorena je Izložba hrvatske suvremene hrvatske T-HTnagrada@msu.hr, koja već osmu godinu za redom nudi presjek novog umjetničkog stvaralaštva.
Ova izložba najbolji je način da se najširoj publici pokaže što je hrvatska suvremena umjetnost i da znatiželjnima omogući izravan susret s njom, rekla je predsjednica stručnog povjerenstva izložbe i ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić. Priliku je iskoristila da se zahvali svim suradnicima, posebice glavnom partneru MSU-a Hrvatskom Telekomu.
Ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić i predsjednik Uprave i glavni direktor Hrvatskog Telekoma Davor Tomašković
Izložbu je otvorio predsjednik Uprave i glavni direktor Hrvatskog Telekoma Davor Tomašković, napomenuvši da je natječaj za T-HT nagradu projekt kojem Hrvatski Telekom pridodaje veliku važnost zato što u potpunosti zadovoljava kriterij izvrsnosti, kojim se vode i u poslovanju i odabiru projekata u kulturi. Dodao je i da je suradnja s kulturnim ustanovama za HT puno više od potpore kulturi, već da je ona dio sveobuhvatnog napora da zajednicu u kojoj posluju učine što boljom za život svih nas. „Drago mi je da je i šira javnost prepoznala naš napor i da svake godine na ovim izložbama vidimo veliki broj ljubitelja suvremene umjetnosti“, poručio je.
MSU i Hrvatski Telekom osmu godinu za redom dodjeljuju četiri nagrade za radove s područja suvremene vizualne umjetnosti. Kao i svake godine, ova značajna manifestacija već tradicionalno predstavlja relevantni presjek trenutačnog stanja hrvatske suvremene umjetnosti.
Partnerstvo Hrvatskog Telekoma i Muzeja suvremene umjetnosti iznimno je vrijedan i jedan od najuspješnijih primjera suradnje kulture i poslovnog sektora. Projekt T-HTnagrada@msu.hr danas je prepoznatljiv i važan doprinos razvoju hrvatske suvremene umjetnosti, što najbolje potvrđuje velik odaziv umjetnika svih generacija i kreativnih izričaja. Kao predvodnik u području inovacija i novih tehnologija, HT gleda na umjetnost kao iznimno važno područje ljudske inovacije, koje dodatno obogaćuje živote ljudi i pridonosi povećanju kvalitete života cijele zajednice u kojoj djelujemo. Sve veći broj posjetitelja izložbi odabranih radova potvrđuje da je zajednički projekt HT-a i MSU-a prihvaćen u javnosti i da se ulaganje u umjetnost itekako isplati.
Izložba ove godine predstavlja radove 34 umjetnika, od kojih je troje pozvanih. Pozvani umjetnici su Lovro Artuković, Martina Kramer i Goran Škofić. Lovro Artuković izlaže na brojnim samostalnim izložbama od Zagreba, Lisabona do Berlina. Primio je Godišnju nagradu Hrvatskog društva likovnih umjetnika za najbolju izložbu u 2001. godini. O njemu su snimljena dva filma: eksperimentalni film “Krađa” u režiji Lukasa Nole iz 2004. godine i dokumentarni film “L. A. nedovršeno”. Na izložbi T-HTnagrada@msu.hr predstavlja se s dva nova rada Ženski akt koji razmišlja i Drugi rad. Martina Kramer akademska je slikarica koja od 1989. živi u Francuskoj gdje redovito izlaže, kao i u Hrvatskoj i drugim zemljama Europe. Na ovogodišnjoj izložbi T-HTnagrada@msu.hr natječe se s ambijentom Penroseove zvijezde – 3/5 kroz koji tematizira svjetlost, čija je problematika u središtu njezinih istraživanja. Goran Škofić često u svoj fokus stavlja interes za utjecaj globalizacije i otuđenje pojedinca u društvu koje je povezanije nego ikad zahvaljujući suvremenim tehnologijama, dok – paradoksalno – istu tu tehnologiju koristi u realizaciji svojih radova. Video instalacije Crno i Zamračenje, kojima se predstavlja na izložbi, nastavak su radova koncipiranih u odnosu na konkretan izložbeni interijer.
Na ovogodišnjoj izložbi predstavljeno je čak 10 fotografa: Tanja Deman s radovima iz serije Kolektivni narativi, Igor Ilić s fotografskim prikazima „milenijske generacije“ pod nazivom Generacija Y, Davor Konjikušić sa serijom portreta tražitelja azila Sveti ljudi, Ana Opalić s radovima iz serije Dom, Neven Petrović sa serijom Kulisa kojom mapira rodnu Požegu, Marina Paulenka i serija fotografija Drugi dom snimljena u kaznionici u Požegi, Jasenko Rasol sa serijom pod nazivom Statist, Marko Vojnić s radom Braća, Borko Vukosav sa serijom fotografija Jezera snimljenom na prostoru bivše tvornice opeka u vlasništvu braće Mu¨ller i Ino Zeljak sa serijom Izloženi. Za četiri se nagrade natječu i autori slika i crteža: Grgur Akrap sa slikom Otkazana narudžba, Sven Klobučar sa serijom crteža Ceausescu, Ivica Malčić s radom Slavimo žive, a ne mrtve: Hommage Mladenu Stilinoviću, Katarina Ivanišin Kardum sa serijom crteža Still Landscapes Series III, te Janko Ivčić sa serijom slika pod nazivom Izvod iz diplomskog rada. U mediju filma i videa na izložbi su predstavljeni sljedeći radovi: Ana Bilankov s videom New Town Future Film, Boris Cvjetanović s Toliko toga stane u jedan život, Matija Debeljuh i Grad od čelika, Željko Kipke s filmom Unyielding Look into the Future, Sabina Mikelić s radom Mula, skupina korijenja svezanog zajedno, te dvije video instalacije – ona Tanje Vujasinović pod nazivom Neisporučeni neoni gospodina Lackovića te Predraga Pavića Šiljenje u kut. Od prostornih radova bit će tu četiri instalacije: Aleksandar Garbin s radom Od krumpira do stolne lampe, Vesna Rohaček i Dora Đurkasac s instalacijom Interval, Miran Šabić i Kuća na uglu, Marko Tadić s radom Praznina, te Jelena Lovrec s fotografijama i dokumentacijom svog rada pod nazivom Mein Kulturkampf, zatim objekt Igora Rufa Stol s brdima i onaj Mirne Pokorić pod nazivom I, kao i skulptura Nikole Vrljića Autoportret. Na samom otvorenju izložbe Niko Mihaljević će izvesti performans N. Mihaljević / Soft Temple II: Cruciverbia de Molli Templo II.
Od 166 radova prijavljenih na natječaj ove godine, stručno povjerenstvo (u sastavu: mr.sc. Snježana Pintarić, predsjednica stručnog povjerenstva, ravnateljica MSU-a i muzejska savjetnica; izv.prof.dr.sc. Leonida Kovač, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb; prof. Peter Kogler, multimedijski umjetnik, Akademija likovnih umjetnosti, München; Igor Španjol, kustos, MG Ljubljana; Leila Topić, kustosica MSU-a) odabralo je 31 rad uz troje pozvanih umjetnika što čini ukupan broj od 34 rada koja će biti predstavljena u MSU od 13. ožujka do 12. travnja 2015. Većina odabranih radova ostvarena je u mediju fotografije, potom filma i videa, manji broj ih je ostvaren u mediju slike, crteža i skulpture, dok će na otvorenju biti izveden i jedan performans.
Snježana Pintarić, Lovro Artuković i Davor Tomašković
Tijekom trajanja izložbe ponovno će se okupiti stručno povjerenstvo koje će dodijeliti 3 otkupne nagrade. Ove će se godine dodijeliti otkupne nagrade u neto iznosu: prva nagrada 50.000, druga nagrada 45.000, treća nagrada 40.000 kuna. Otkupljeni radovi postat će dijelom rastuće Zbirke T-HT@MSU. No, ovo je izložba u kojoj i publika odlučuje. Nagrada publike bit će dodijeljena po završetku izložbe radu koji je prikupio najviše glasova posjetitelja, a najsretniji glasač osvojit će posebnu nagradu. Nagradu publike u neto iznosu od 10.000 kuna, primit će umjetnik/ca čiji rad osvoji najviše glasova publike.
Posebnost ovogodišnjeg otvorenja izložbe je performans Nike Mihaljevića, naslova N. Mihaljević / Soft Temple II: Cruciverbia de Molli Templo II tijekom kojeg autor izvodi kompoziciju za električnu amplificiranu olovku i analogni sintesajzer. Naime, neispunjena križaljka iz enigmatskog časopisa se tokom izvedbe polagano ispunjava običnom olovkom na koju je pričvršćen kontaktni mikrofon, a te spontane muzičke fraze izmjenjuju se s improviziranim recitalom na klavijaturi uz repetitivni minimalistički dron. Efemerni zvuk obične olovke pojačan je do apsurdnih monumentalnih dimenzija, u skladu s autorovim zanimanjem za interpretaciju i uzvisivanje svakodnevnog.
Izložba će biti otvorena do 12. travnja ove godine, a tijekom posljednjeg tjedna izložbe, nakon drugog zasjedanja stručnog povjerenstva, bit će dodijeljene otkupne nagrade. Po završetku izložbe i brojanju svih glasova, objavit će se i dobitnik Nagrade publike.