Dugoročna vizija održivosti i društvena odgovornost sastavnim su dijelom poslovanja i razvoja HT Grupe, a s ciljem ostvarivanja održivog i profitabilnog rasta povezivanjem svih u Hrvatskoj s prilikama za unaprjeđenje kvalitete života koje pruža digitalizacija. U poslovanju HT Grupe sustavno se provode sve tri dimenzije ESG-a: okolišna, društvena i upravljačka, koje su važan faktor prilikom donošenja strateških odluka. U 2023. godini usvojena je Strategija održivosti Hrvatskog Telekoma koja se temelji na tri ključna područja djelovanja: klimatske promjene, resursna učinkovitost i digitalna uključivost, a u svakom od kojih je HT Grupa postavila ambiciozne ciljeve. Strategija održivosti odražava ambiciju cijele HT Grupe da bude digitalna i održiva telekomunikacijska kompanija usmjerena na stvaranje vrijednosti za sve dionike – korisnike, zaposlenike, dioničare, partnere i društvo u cjelini.
U Izvješću o održivosti za 2023. godinu HT Grupa objavljuje informacije o napretku u upravljanju utjecajima u okolišnom, društvenom i upravljačkom aspektu prema standardima Globalne inicijative za izvještavanje (GRI). Objave se temelje na internoj i vanjskoj procjeni utjecaja na gospodarstvo, okoliš i društvo te nastavku dubinske provjere stvarnih i potencijalnih štetnih utjecaja aktivnosti i poslovnih odnosa na okoliš i ljudska prava u lancu vrijednosti u sklopu 13 prepoznatih materijalnih tema. Uključenje stručnih dionika provedeno u 2023. godini nastavak je višegodišnje prakse prikupljanja informiranog mišljenja stručnjaka koji dobro razumiju HT Grupu i utjecaje ICT sektora na okoliš, društvo i ostale dionike. U pripremi ovog izvješća HT-ovi i vanjski stručnjaci proveli su mapiranje potencijalnih ESG rizika i prilika na temelju kojeg će se u 2024. godini odrediti dvostruka materijalnost za potrebe izvještavanja prema Europskim standardima izvještavanja o održivosti (ESRS).
Prema članku 8. Uredbe (EU) 2020/852 (Uredba o taksonomiji), obveze objavljivanja nefinancijskih informacija na temelju Direktive 2014/95/EU, odnosno Zakona o računovodstvu Republike Hrvatske, u Izvješću o održivosti za 2023. godinu objavljene su i informacije o tome kako su i u kojoj mjeri ekonomske aktivnosti HT Grupe povezane s gospodarskim djelatnostima koje se smatraju okolišno održivima u skladu s člancima 3. i 9. Uredbe o taksonomiji. Temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2021/2178 o objavi sadržaja i prikazu informacija o okolišno održivim gospodarskim djelatnostima HT Grupa u Izvješću o održivosti za 2023. godinu donosi pregled ključnih pokazatelja (KPI) kroz udio taksonomski usklađenih, prihvatljivih i neprihvatljivih aktivnosti u svojim grupnim prihodima, kapitalnim izdacima (Capex) i operativnim rashodima (Opex) u 2023. godini. Slijedom zakonskih obveza, u 2023. godini taksonomski prihvatljive gospodarske djelatnosti uključuju ekonomske aktivnosti opisane u delegiranim uredbama Komisije (EU) 2021/2139, 2022/1214, 2023/2485 i 2023/2486 koje dopunjuju Uredbu o taksonomiji i koje potencijalno znatno doprinose postizanju nekom od šest okolišnih ciljeva, bez obzira na to ispunjavaju li kriterije tehničke provjere utvrđene delegiranim aktima. Smatra se da je djelatnost taksonomski usklađena ako ispunjava sve tehničke kriterije provjere, znatnog doprinosa barem jednom okolišnom cilju, ne nanošenja bitne štete bilo kojem drugom okolišnom cilju i usklađenosti s minimalnim zaštitnim mjerama utvrđenima međunarodnim konvencijama i načelima o ljudskim i radnim pravima. U 2023. godini HT Grupa izvještava o usklađenosti gospodarskih djelatnosti definiranih Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2021/2139 i Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2022/1214 koje se odnose na djelatnosti koje doprinose klimatskim ciljevima Uredbe o taksonomiji (ublažavanje klimatskih promjena i prilagodba klimatskim promjenama). Taksonomski neprihvatljiva gospodarska djelatnost je svaka gospodarska djelatnost koja nije opisana u delegiranim aktima koji dopunjuju Uredbu o taksonomiji.