Održivost i društvena odgovornost sastavnim su dijelom poslovanja i razvoja HT Grupe, a strateški pristup održivosti temelji se na tri ključna područja djelovanja: klimatske promjene, resursna učinkovitost i digitalna uključivost.
U poslovnu strategiju koja se temelji na održivom rastu poslovnih aktivnosti povezivanjem svih u Hrvatskoj s prilikama za unaprjeđenje kvalitete života koje nudi digitalizacija, ugrađena je i dugoročna vizija održivog razvoja HT Grupe.
Izvještaj o održivosti 2022. izrađen je prema unaprijeđenim standardima Globalne inicijative za izvještavanje (GRI), a u sklopu opsežne provjere značajnosti 19 prepoznatih potencijalnih materijalnih tema i uspješnosti HT-ovog upravljanja njima po prvi puta je prema novim i zahtjevnijim standardima provedeno samostalno dubinsko snimanje potencijalnih i stvarnih štetnih utjecaja HT Grupe na ljudska prava i okoliš. Ispitivanje je provedeno u skladu sa smjernicama glavnih međuvladinih okvira koji se odnose na ljudska prava i dubinsku analizu održivosti među kojima su Vodeća načela UN-a o poslovanju i ljudskim pravima, Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća, Međunarodne standarde rada ILO-a i načela globalnog upravljanja Međunarodne mreže za korporativno upravljanje (ICGN).
Za dobivanje potpunog pregleda na utjecaje održivosti u procesu pripreme i izrade Izvještaja bilo je uključeno ukupno 260 unutarnjih i vanjskih dionika.
Slijedom obveze izvještavanja, HT Grupa u 'Izvještaju o održivosti za 2022. godinu' donosi pregled ključnih pokazatelja (KPI) kroz udio taksonomske prihvatljivosti i usklađenosti gospodarskih djelatnosti u svojim grupnim prihodima, kapitalnim izdacima (Capex) i operativnim rashodima (Opex) u 2022. godini. Taksonomski prihvatljive su gospodarske djelatnosti opisane u delegiranim aktima koji dopunjuju Uredbu o taksonomiji, bez obzira na to ispunjavaju li kriterije tehničke provjere utvrđene delegiranim aktima. Usklađenost gospodarskih djelatnosti za 2022. godinu podrazumijeva zadovoljavanje svih tehničkih kriterija navedenih u delegiranim aktima koji dopunjuju taksonomiju, a odnose se na provjeru znatnog doprinosa jednom od dva klimatska cilja EU taksonomije, nenošenja znatne štete ni jednom od preostalih pet ciljeva i te da je poslovanje u skladu sa zaštitnim mjerama utvrđenim međunarodnim konvencijama i načelima o ljudskim i radnim pravima. Očekuje se da će obveza izvještavanja o EU taksonomiji za 2023. godinu uključivati prošireni popis taksonomski prihvatljivih djelatnosti te objave o usklađenosti i znatnom doprinosu preostala četiri okolišna cilja.
Objavom 'Izvještaja o održivosti za 2022. godinu' HT Grupa ispunila je svoju obvezu korporativnog izvještavanja o taksonomski prihvatljivim i usklađenim gospodarskim djelatnostima koje su obuhvaćene Direktivom o nefinancijskom izvješćivanju i to za prva dva taksonomska cilja: ublažavanje klimatskih promjena i prilagodba klimatskim promjenama, sukladno Uredbi o taksonomiji 2020/852 te Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2021/2139.