5. 6. 2019.
Dvanaesta književna nagrada tportala za najbolji hrvatski roman dodijeljena je piscu Nikoli Petkoviću za roman 'Put u Gonars' u izdanju Profila, a nagrada vrijedna pedeset tisuća kuna i statua tipkovnice uručeni su mu 3. lipnja na svečanosti u Muzeju Mimara u Zagrebu
Nikola Petković
'Drago mi je da ste prepoznali ako ne nužno literarnost romana, a naravno ima i toga u njemu, onda onaj moment u knjizi kada se sve vrijednosti relativiziraju i kad se koncentracijski logori prikazuju kao zabavišta. U pisanju ovog romana vodio sam se Waltom Whitmanom koji je rekao da u ratu nema pobjednika jer svi nešto izgube. Išao sam iz perspektive malog čovjeka koji uvijek, a reći ću to na čakavskom, na*ebe', rekao je Nikola Petković prilikom primanja nagrade.
'Roman Nikole Petkovića 'Put u Gonars' upućuje čitatelja u određeni zavičajni prostor i neposrednu prošlost, u vrijeme stradanja, prijepora i nesporazuma, događaja koji su dobili pripovjedača koji im daje novi sadržaj i kontekst. Osjećaj da pouzdanih svjedoka nema jest mogući autentičan prostor pisanja romana koji tematizira traume vremena, spašavanje vlastite egzistencije, svoga i života drugih', naveo je na proglašenju dobitnika 12. književne nagrade tportala žiri koji su činili književna kritičarka Katarina Luketić, urednici i pisci Jadranka Pintarić i Miroslav Mićanović, kazališni redatelj Ivica Buljan te književna prevoditeljica i predsjednica žirija Ursula Burger.
'Ako smo bilo što naučili iz rasprave o korisnosti i štetnosti historije za život, onda je to naputak da povratak u prošlost nije put otkrivanja zaboravljene ili izgubljene istine nego jedini način da shvatimo sadašnjost, svakodnevicu, suvremenost, da razumijemo i otkrijemo vlastitu ulogu i mjesto u svijetu u kojem živimo. Razotkrivajući odnose moći jednoga mučnog vremena, jezik romana 'Put u Gonars' ima performativnu moć da konstruira različite identitete nastojeći otkriti i reprezentirati složenu mrežu odnosa, uloga, gubitaka i poraza, zločina i krivnje… Ili jednostavno preživljavanja! Romanu bismo kao dodane vrijednosti upisali humor, vještinu kombiniranja različitih jezičnih registara i pripovjednih strategija, pronalaženja načina da se posredno o logoru govori (kao odgovor na ono vječno Adornovo pitanje) kroz šutnju o logoru, atmosferu i događaje na mjestu njezine odsutnosti (Bakar)', naveo je žiri književne nagrade tportala.
Nikola Petković, biografija
Književnik, sveučilišni profesor, književni kritičar i publicist Nikola Petković rođen je u Rijeci 1962., a filozofiju i komparativnu književnost diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistrirao je i doktorirao u SAD-u. Od 2011. do kraja siječnja 2018. bio je predsjednik Hrvatskog društva pisaca. Objavio je romane 'Priče iz davnine' 1989., 'Uspavanka za mrtve', 2007. i 'Kako svezati cipele', 2011.
O Tportalovoj književnoj nagradi
Tportalova književna nagrada za najbolji hrvatski roman dodjeljuje se od 2008. i s godinama je postala relevantnom činjenicom domaće kulturne scene. Jedina je domaća književna nagrada koja se dodjeljuje za roman pisan na hrvatskom jeziku izdan kod nakladnika registriranog u Hrvatskoj te joj je, uz promociju autora i književnog stvaralaštva, cilj promocija izdavaštva.
Lani je najboljim romanom proglašena 'Lisica' Dubravke Ugrešić, u izdanju nakladničke kuće Fraktura d.o.o.
Prethodnih godina nagradu su dobili autorice Olja Savičević Ivančević za roman 'Adio kauboju' (Algoritam, novo izdanje Sandorf) i Sibila Petlevski za 'Vrijeme laži' (Fraktura) te autori Kristian Novak za romane 'Ciganin, ali najljepši' (OceanMore) i 'Črna mati zemla' (Algoritam, novo izdanje OceanMore), Dalibor Šimpraga za roman 'Anastasia' (Durieux), Tahir Mujičić za roman 'Budi Hamlet, pane Hamlete' (AGM), Drago Glamuzina za roman 'Tri' (Profil), Zoran Malkoč za roman 'Roki Raketa' (Profil), Ivica Đikić za roman 'Sanjao sam slonove' (Naklada Ljevak) te Slobodan Šnajder za 'Doba mjedi' (Tim Press).