16. 3. 2017.
- Laboratorij omogućuje interdisciplinarna učenička istraživanja iz područja biologije, astrobiologije i kemije
- Osnovnoškolci, polaznici učeničkih radionica Astronomskog društva Višnjan u novom su laboratoriju demonstrirali znanstveni rad uzgoja mikroalgi za proizvodnju biodizela
Iva Lopac Butorac, Direktorica odjela ljudskih resursa HT-a, Nina Išek Međugorac, Direktorica korporativnih komunikacija HT-a, Korado Korlević, voditelj Znanstveno-edukacijskog centra i predsjednik Astronomskog društva Višnjan, Petar Čuček, voditelj edukacijskih programa Astronomskog društva Višnjan i mladi istraživači
Astronomsko društvo Višnjan predstavilo je novi laboratorij opremljen donacijom Hrvatskog Telekoma u sklopu natječaja „Zajedno smo jači“. Riječ je o jedinstvenom laboratoriju u Hrvatskoj, koji omogućuje interdisciplinarna učenička istraživanja, a može se prilagoditi za visokospecijalizirane projekte iz područja biologije, astrobiologije i kemije.
Izgradnjom i opremanjem laboratorija omogućava se provođenje cjelogodišnjih programa s višom razinom kvalitete, udobnosti i sigurnosti učenika. Laboratorij svojom opremljenošću udovoljava zahtjevima za provođenje uvodnih vježbi rada u kemijskom, mikrobiološkom, biološkom i astrobiološkom laboratoriju za osnovce, ali i potrebama specijaliziranih projekata za srednjoškolce.
"Bez ulaganja u tehnologiju i znanost nema napretka u društvu, a ovaj laboratorij vrlo je važan iskorak, jer nam omogućuje da u projekte popularizacije znanosti uključimo i do tri puta više djece nego do sada. Interes među djecom za znanost vrlo je velik, pa su već prvi rezultati ne samo potvrdili opravdanost ulaganja, nego i potrebu za daljnjim širenjem ovakvih projekata. Drago nam je što smo u Hrvatskom Telekomu našli partnera s čijom ćemo potporom sigurno našoj djeci omogućiti da barem pokušaju biti znanstvenici ili tehnolozi", rekao je Korado Korlević, voditelj Znanstveno-edukacijskog centra i predsjednik Astronomskog društva Višnjan.
Ovisno o konfiguraciji, laboratorij u Višnjanu može primiti deset učenika za jednostavnije vježbe, odnosno pet do šest za istraživački rad. Menadžment laboratorijskih resursa provodi se uz pomoć Laba, hrvatskog softvera za upravljanje laboratorijskim resursima i protokolima.
"Ovo je jedini takav laboratorij dostupan učenicima u Hrvatskoj. U njemu učenici mogu izvoditi klasičnu kemijsku analitiku, učiti spektroskopske metode, provoditi ekološka, biokemijska i mikrobiološka istraživanja te u sterilnim uvjetima održavati kulture algi i biljnih tkiva", pojasnio je Petar Čuček, voditelj edukacijskih programa Astronomskog društva Višnjan.
"HT je među prvima ukazao na važnost STEM-a i praktičnog obrazovanja budućih generacija mladih stručnjaka u prirodoslovnim područjima. Ovaj laboratorij iznimno je važan primjer za razvoj budućih stručnjaka jer djeci pruža mogućnost da upoznaju uzbudljiv znanstveni rad koji će odrediti njihove interese i pomoći im da se opredijele za STEM školovanje i karijeru. Zato u Hrvatskom Telekomu nastavljamo sa STEM projektima usmjerenima prema osnovnoškolcima, dok projektima STEM Hub, Hackathon i Idea Knockout stvaramo platformu za povezivanje akademske i studentske zajednice. U budućnosti HT planira u STEM projekte uključiti i srednje škole, čime će biti obuhvaćene sve ciljane skupine", istaknula je Iva Lopac Butorac, direktorica Odjela ljudskih resursa Hrvatskog Telekoma.
Učenici koji su već radili u laboratoriju demonstrirali su na predstavljanju dosad realizirane projekte. Okupljeni predstavnici donatora, medija i lokalne zajednice tako su mogli vidjeti optimizaciju uzgojnih uvjeta mikroalgi i njihovo korištenje u projektu BioDizel, te MFC projekt koji uključuje razvoj bioloških gorivih ćelija za pročišćavanje otpadnih voda i proizvodnju električne energije. Prikazan je i projekt Geomar, posvećen kemijsko-mikrobiološko-geološkoj karakterizaciji malih metanskih izvora zapadne obale Istre.
Osim opremanja laboratorija, Astronomsko društvo Višnjan donacijom natječaja „Zajedno smo jači“ u iznosu od 350.000 kuna, utrostručilo je broj učenika osnovnih i srednjih škola koji su pohađali radionice i škole u okviru programa uvoda u znanost - HT Campus. Donacija je osigurala uključivanje većeg broja nastavnika, mentora, asistenata i volontera koji se bave radom s mladima u STEM područjima.
Uz projekt Astronomskog društva Višnjan, HT je ove godine donirao jednaki iznos od 350.000 kuna i projektu „Internet of Things u hrvatskim osnovnim školama”, koji provodi udruga Institut za razvoj i inovativnost mladih pod vodstvom Nenada Bakića. U dosadašnjih 11 godina HT je natječajem “Zajedno smo jači” s više od devet milijuna kuna podržao ukupno 240 vrijednih projekata.