12. 3. 2015.
Osmo izdanje nagrade za hrvatsku suvremenu vizualnu umjetnosti T-HT@msu.hr, koju zajednički dodjeljuju zagrebački Muzej suvremene umjetnosti (MSU) i Hrvatski Telekom, najavljeno je na konferenciji za medije, održanoj 11. ožujka u prostoru MSU-a.
Kao i ranijih godina, dodjeli nagrada prethodi izložba odabranih radova koja će biti otvorena od 13. ožujka do 12. travnja. Na natječaj je ove godine prijavljeno više od 200 radova, od kojih je stručno povjerenstvo u kojemu su ravnateljica MSU-a i predsjednica stručnog povjerenstva Snježana Pintarić, teoretičarka umjetnosti Leonida Kovač, multimedijski umjetnik iz Muenchena Peter Kogler, kustos Moderne galerije Ljubljana Igor Španjol te kustosica MSU-a Leila Topić, odabralo 31 rad kojima su pridružena još tri rada pozvanih umjetnika.
Dodijelit će se ukupno četiri nagrade, od koje su tri otkupne – prva nagrada u vrijednosti od 50 tisuća kuna, druga u vrijednosti od 45 tisuća kuna i treća od 40 tisuća kuna - a otkupljeni radovi postaju dijelom zbirke T-HT@MSU. Dodjeljuje se i nagrada publike, koja dobitniku donosi deset tisuća kuna.
O projektu i nagradi govorila je na konferenciji ravnateljica MSU-a i predsjednica stručnog povjerenstva Snježana Pintarić. Istaknula je kako je riječ o značajnoj manifestaciji koja već tradicionalno predstavlja relevantni presjek stanja hrvatske suvremene umjetnosti.
"Nagrada je ustanovljena 2007. s ciljem promocije najnovijih umjetničkih praksi na području vizualnih umjetnosti. Od tada do danas predstavili smo više od 200 umjetnica i umjetnika koji se izražavaju u najrazličitijim medijima i na najrazličitiji način oblikuju svoju umjetničku stvarnost", kazala je Pintarić.
Uz izložbu i bogat program radionica i obiteljskih subota
Antonija Jergović, v.d. direktorice Odjela za korporativne komunikacije HT-a i Snježana Pintarić, ravnateljica MSU-a i predsjednica stručnog povjerenstva
Otvorenje izložbe 13. ožujka u MSU-u pratit će performans Nike Mihaljevića u NO galeriji MSU-a.
"Odabranim radovima izložba pokriva širok generacijski, medijski, izražajni i problemski spektar, a umjetnici su se ove godine bavili ne samo svojim idejama, konceptima i pričama već i likovnim jezikom, slikama, objektima i jezikom unutar samog područja vizualnosti", napomenula je Pintarić. Posebno veseli činjenica da se uz brojne mlade umjetnike na natječaj javio i niz etabliranih imena, ali i studenata, dodala je.
Kustosica izložbe i autorica likovnog postava Ivana Kancir istaknula je kako izložbu, koja će biti otvorena do 12. travnja, prati i bogat popratni program radionica, obiteljskih subota, te pet razgovora s umjetnicima, a pobjednici najtečaja bit će proglašeni u zadnjem tjednu trajanja izložbe.
Antonija Jergović, v.d. direktorica Odjela za korporativne komunikacije Hrvatskog Telekoma, koji je sponzor nagrade, istaknula je kako se HT, kao i u svojem poslovanju, u odabiru projekata u kulturi rukovodi kriterijima izvrsnosti, inovativnosti, originalnosti i važnosti za cjelokupno društvo, a T-HTnagrada@msu.hr u potpunosti zadovoljava te kriterije.
Član Stručnog povjerenstva Igor Španjol istaknuo je kako su ove godine odabrana djela većim dijelom ostvarena u mediju fotografije, potom filma i videa, dok ih je manji broj ostvaren u mediju slike, crteža i skulpture.
"Njihov tematski i formalni spektar izrazito je širok, a svi se radovi, uvjetno rečeno, bave monumentalizacijom banalnog", kazao je Španjol. "Izložba se temelji na kontrastima, na sučeljavanjima nepomirljivih tonova i poetika, a dvije tematske odrednice koje se u njima cijelo vrijeme isprepliću su kulturalizacija prirode i kaos urbanog tkiva", dodao je.
Na ovogodišnjoj izložbi predstavit će se čak deset fotografa - Tanja Deman, Igor Ilić, Davor Konjikušić, Ana Opalić, Neven Petrović, Marina Paulenka, Jasenko Rasol, Marko Vojnić, Borko Vukosav, te Ino Zeljak. Za četiri se nagrade natječu i autori slika i crteža Grgur Akrap, Sven Klobučar, Ivica Malčić, Katarina Ivanišin, te Janko Ivčić.
U mediju filma i videa na izložbi će biti predstavljeni umjetnici Ana Bilankov, Boris Cvjetanović, Matija Debeljuh, Željko Kipke, Sabina Mikelić, a uvrštene su i dvije video instalacije – Tanje Vujasinović pod nazivom "Neisporučeni neoni gospodina Lackovića" te "Šiljenje u kut" Predraga Pavića.
Od prostornih radova izložbom su obuhvaćene i instalacije umjetnika Aleksandra Garbina, Vesne Rohaček i Dore Đurkasac, Mirana Šabića i Marka Tadića. Željko Kipke predstavit će se filmom "Unyielding Look into the Future", Jelena Lovrec s digitalnim fotografijama "Mein Kulturkampf", a Igor Ruf s radom "Stol s brdima" i Mirna Pokorić s radom u kombiniranoj tehnici.
Na natječajnoj izložbi još će biti predstavljeni Nikola Vrljić i njegov "Autoportret" u mediju akrilna smola, Sabina Mikelić sa skupinom korijenja svezanih zajedno pod nazivom "Mula", te Niko Mihaljević s performansom "Soft Temple II: Cruciverbia de Molli Templo II".
Pozvani umjetnik Lovro Artuković predstavit će se s dva nova rada, "Ženski akt koji razmišlja" i "Drugi rad"; Martina Kramer natječe se s ambijentom "Penroseove zvijezde – 3/5" kroz koji tematizira svjetlost, a Goran Škofić predstavlja se s video instalacijama "Crno" i "Zamračenje".